WordPress Veritabanı Temizleme (Detaylı Anlatım)

Wordpress veitabanı

WordPress veritabanı temizleme işlemleri, sitenizi hızlandırabilecek özelliklere sahiptir. Bu nedenle her WordPress kullanıcısının veritabanı temizlemesi yapması gerekmektedir.

WordPress Veritabanı Nedir?

WordPress veritabanınız, web siteniz için gönderiler, sayfalar, yorumlar, önizlemeler ve spam yorumları dahil tüm içeriğinizin yanı sıra temalarınızın ve eklentilerinizin ayarlarını saklayan bir dosya dolabı gibidir. Dolayısıyla, WordPress’i uzun bir süredir kullanıyorsanız, veritabanınız dağınık ve artık ihtiyacınız olmayan tablolarla dolu olabilir.

Neden WordPress Veritabanı Temizlenmeli?

Bu işe yaramaz veriler, veritabanı şişkinliğine yol açar, Bu nedenle veritabanınızı temizlemek yalnızca sitenizi hızlandırmakla kalmaz, böylece daha hızlı yüklenir, aynı zamanda temizleyebilir daha verimli çalışabilmesi için veritabanınızda önemli bir alan sağlar.


Not: Veritabanınızda değişiklik yapmadan önce web sitenizi yedeklemenizi şiddetle tavsiye ederim. Sitenizde küçük değişiklikler veya büyük değişiklikler yapıyor olun, sitenizin geri yüklenmeye hazır bir yedeğini almak, bir şeyler ters gittiğinde içinizin rahat olmasını sağlar. Hosting firmanızın yedek alıp almadığını sorun veya BlogVault gibi bir eklenti ile sitenizin yedeğini alabilirsiniz (Cpanelden Yedek Alabilirsiniz).

Komutlar ile Veritabanı Temizleme

Sitemizin public_html klasörünün içerisinde bulunan wp-config.php dosyasına ekleyeceğimiz birer satır minik kodlar ile veritabanınızın bir kısmını temizleyebilirsiniz.

Çöp Kutusunu Temizleme

Aylar önce yazıp sildiğiniz sayfa, yazı, yorumlar çöp kutusunda duruyor. Fakat bu tamamen silinmiş olduğu anlamına gelmiyor. Bu nedenle çöp kutusunu temizlemek, veritabanınızı rahatlatacaktır.

define( ‘EMPTY_TRASH_DAYS’, 3 );

wp-config dosyanıza ekleyeceğiniz bu kod ile çöp kutunuz üç günde bir otomatik olarak temizlenecektir. Zamanı dilediğiniz gibi kendinize ayarlayabilirsiniz fakat veritabanınızın şişmemesi için kısa sürede temizleme yapılması önemlidir.

Veritabanını Onarma

Sitenizin veritabanında bir hata oluştuğunu düşünüyor iseniz (anormal birşey farketmediyseniz ve yedeğiniz var ise kullanmanızı önermem) WordPressin veritabanını tamir etme özelliğini kullanarak veritabanında ki sorunları giderebilirsiniz.

define('WP_ALLOW_REPAIR', TRUE);

Yukarıdaki kodu aynı dosya içerisine ekleyerek tamir etme özelliğini aktif edebilirsiniz. Ardından sizinsiteniz.com/wp-admin/maint/repair.php adresine giderek veritabanınızı tamir edebilirsiniz.

Yazı ve Sayfa Önizlemelerini Engelleme

Yazı yazarken veya sayfa oluştururken önizleme ile sayfanın görünümüne bakabiliriz. Fakat bu önizleme işlemi veritabanına kaydediliyor. Bu nedenle veritabanı şişiren etkenlerden birisi de önizlemedir. Önizlemeyi engellemek için

define('WP_POST_REVISIONS', FALSE);

wp-config dosyasına bu kodu eklememiz gerekir.

Tabloları Optimize Etme

Bir çok eklentinin premium olarak sunduğu tabloları optimize etme işlemini biz de yapabiliriz. Sitemizin Phpmyadmin kısmına gidiyoruz. Ardından sitemizin veritabanını seçiyoruz.

WordPress Tablo Optimize Etme

Listelenlerin tümünü seçip yandaki işaretten “Tabloları Uyarla” yani optimize etme işlemine tıklıyoruz ve tablolar optimize edilmiş oluyor.

Gereksiz Dosyaları Silme

Siteniz ile uğraşırken ana dizine yedek kurduysanız veya çok önceden ftp veya cpanel üzerinden eklediğiniz dosya, klasör varsa ve bunlar artık işe yaramıyorsa aynı zamanda kritik bir dosya değil ise bu klasör ve dosyaları silebiliriz. Basit bir işlem gibi görünse de kontrol etmekte fayda var

Gereksiz Eklenti ve Temaları Silmek

Çok önemli olmayan, keyfi olarak indirilen (Google kit, adsense yerleşim) eklentiler var ise bu eklentileri silip manuel olarak düzenleme yapmalısınız. Örneğin Google kit, tek tuşla adsense analytic ve search console hesabı kursa da bu işlemi eklenti olmadan da yapabiliriz ve takip edebiliriz. Bu nedenle ve Google Kit’in çok ağır bir eklenti olmasından dolayı bu tarz eklentileri silebiliriz.

Default olarak gelen WordPress temalarını silerek veritabanı şişmesini önleyebiliriz.

Yazıların Otomatik Kayıt ve Geçmiş Sürümlerini Engelleme

Yazı yazarken WordPress otomatik olarak bir yedek oluşturur ve ani internet kopması, elektrik kesilmesine karşı iyi bir önlem alır bu sayede. Fakat bu özellik sizin için çok önemli değil ise bir yazının otomatik kaydedilmesini engelleyebilir ve önceki sürümlerini kayıt altına alınmasını engelleyebiliriz.

DELETE FROM wp_posts WHERE post_status = "draft";

Bu kodun bir aşağısına da alttaki kodu ekleyelim

DELETE FROM wp_posts WHERE post_title = "Auto Draft";

yukarıdaki kodları wp-config dosyasına ekleyelim.

Veritabanı temizleme işlemi bunlardır. Bu yazı sık sık güncelleneceğinden dolayı sitemizi takip etmeyi unutmayın. Aklınıza takılan herşeyi yorumlar kısmından sorabilirsiniz.

Leave a Reply

About Me

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Recent Posts

Need to raise your site's score?

We have an ideal solution for your business marketing
Nullam eget felis

Do you want a more direct contact with our team?

Sed blandit libero volutpat sed cras ornare arcu dui. At erat pellentesque adipiscing commodo elit at.