Rehber

Ücretsiz Site Hız Testi Araçları

Geçen her dönem boyunca internet sitelerinin kullanıcı deneyimine önem verildiğini biliyoruz. Her ne kadar iyi bir hit edilirse edilsin, siteye giren ziyaretçilerin sitede kalma ve gezinme süresi eskiye göre daha önemli olduğundan temalar ve eklentiler artık hız odaklı diyebiliriz. Eğer siz de internet sitenizin hızını merak ediyorsanız ve bunun üzerinde geliştirme yapmak istiyorsanız bu makalemiz tam size göre. Bu blog yazımızda sizler için en iyi ücretsiz site hız testi araçlarından bahsedeceğiz. Bu araçlar ile site hızınızı ücretsiz analiz edebilirsiniz

Google Pagespeed

Google için Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) yapıyorsak elbette ki Google’un hız testi aracını kullanmalıyız. Google’un internet sitesi sahiplerine sunduğu bu ücretsiz araç ile istediğiniz zaman, sınır olmadan test yapabilirsiniz. Test, masaüstü ve mobil için farklı puanlama ile analiz edilir. Google’un yarısından fazlasının mobil kullanıcı olduğunu söylersek mobil için iyi bir hıza ulaşmanız gerektiğini söyleyebiliriz.

Ücretsiz Hız Testi Araçları
Google Pagespeed

Bu aracın güzel bir özelliği ise, neden sitenizin yavaş veya hızlı olduğunu detaylı bir şekilde anlatıyor. Bu anlatımların yanı sıra, size düzeltmeniz için gerekli olan blog yazılarını da paylaşıyor. Eğer biraz kod bilginiz var ise, yazıları okuyup sitenize kod ekleyerek hataları düzeltebilirsiniz.

Gtmetrix

Dünya genelinde Pagespeed aracından sonra en popüler ve kullanılan hız testi araçlarından birisidir. Bir çok kişiye göre oldukça doğru sonuç veren Gtmetrix, ülkelere göre de analiz yapabiliyor. Pagespeed gibi mobil ve masaüstü analiz yapamaması eksi yönlerinden birisi olarak sayılabilir.

Site Hız Testi Araçları
Gtmetrix

Gtmetrix de, Pagespeed gibi hız testinde zayıf çıkan sonuçların nasıl düzeltilebileceği hakında blog yazıları paylaşıyor. Bu yazılara bakıp yine hız üzerinde çalışmalar yapabilirsiniz.

Pingdom

Diğer araçlara göre arayüz biraz daha kullanışsız olsa da bu iki araç dışında iyi bir ücretsiz test aracı alternatifi olarak görülebilir. Pingdom, yalnızce 14 günlük deneme sürümüne izin veriyor ve sonrası için ücret istiyor fakat deneme sürümü için kart bilgisi istemediği için ücret vermeden deneme sürümünü kullanabilirsiniz.

Ücretsiz site hız testi analiz
Pingdom

Eğer siteniz WordPress tabanlı ise bu makalemizi okuyarak site hızınızı uçurabilirsiniz! SeoKoz olarak sizin sitenize hız çalışması yapabiliriz. Bunun için canlı destek ile iletişime geçebilir veya iletişim sayfamızdan iletişime geçebilirsiniz.

Yazar

Eray Bektaş

SeoKoz Kurucu ve İçerik Editörü.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir