Wordpress

Pagespeed Ninja Kurulumu İle Sitenizi Hızlandırın

pagespeed ninja kurulum ve ayarlar

Bir internet sitesinin hızının, hem ziyaretçiler açısından hem de Google SEO açısından önemli olduğunu biliyoruz. Bu nedenle benim gibi pek çok kişi sitesini hızlandırmak için yöntemler, eklentiler arayışına giriyorlar. Eğer sitenizin hızını arttırmak için araştırma yaptıysanız önbellek eklentisi lafını çokça duymuşsunuzdur. Pagespeed Ninja da bu önbelek eklentilerinden birisi. Dilerseniz Pagespeed Ninja kurulumuna başlamadan önce önbelleğin ne olduğunu açıklayalım ve üzerinden gidelim.

Önbellek Eklentisi Nedir?

Önbellek eklentileri, sitenizin daha hızlı yüklenebilmesi için ihtiyaç olan dosya sıkıştırma, kombinasyon, önbellek ve resim sıkıştırma gibi pek çok önemli etkenleri optimize eden eklentilere denir. Eğer bu terimler hakkında bilginiz yok veya ne yapmanız gerektiği hakkında bilginiz yok ise yazıyı sonuna kadar okuyup önbellek eklentisinin doğru kurulumunu ve ne işe yaradığını görebilirsiniz.

PageSpeed Ninja Nedir?

Pagespeed Ninja, bir çok önbellek eklentisinin yapmış olduğu işlemleri yaparak Google Pagespeed ve Gtmetrix puanınızı oldukça yükselten bir önbellek eklentisidir. Eğer kendinize neden bu eklentiyi seçmeliyim diye soruyorsanız bunun çok basit bir nedeni var.

Bir çok eklenti sitenizi hızlandırsa da Pagespeed puanınız düşük gelebilir. Benim gibi Google’un önerdiği şeyleri yapmakta takıntılı iseniz Pagespeed Ninja eklentisini size önerebilirim. Çünkü bu eklenti, yaptığı işlemleri bizzat Pagespeed üzerinden değerlendirip gerçekleştiriyor. Bu nedenle diğer eklentilere kıyasla Google açısından siteniz daha hızlı ve daha doğru kod yapısına ulaşmış olacak.

Pagespeed Ninja Kurulumu Nasıl Yapılır?

Pagespeed Ninja Kurulumu için yapmamız gereken şey öncelikle WordPress Mağazasından arama kısmına Pagespeed Ninja aratıp ilk çıkan eklentiyi indiriyoruz.

Aktif ettikten sonra aşağıdaki gibi bir ekran çıkacak. Bu ekranda safe alanı hakkında düzenleme yapacağız.

Pagespeed Ninja Ayarları
Pagespeed Ninja Kurulumu ve Ayarlamaları

Safe butonuna tıklarsanız karşınıza ultra, optimizal gibi bir çok seçenek çıkacaktır. Safe modu adından anlaşılacağı üzerinde sitenizi bozmadan optimize yapmaya işinize yarar. Önbellek eklentileri agresif çalıştığı zaman site daha çok hızlansa da tema üzerinde kayma, bozulma veya görsellerin yüklenememe sorunu ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu mod sayesinde kendi siteniz için ayarlama yapabilirsiniz. Ultra modu ile siteniz en hızlı biçime ulaşsa da az önce dediğimiz gibi bozulma olması yüksek bir ihtimal. bu yüzden seçeceğiniz mod sonrasında sitenizi mutlaka kontrol edin.

 

Eklenti için hız modumuzu seçtikten sonra bizi ayarlar ekranı karşılıyor. Bu ekrandan mobil ve masaüstü seçenekleri için ayrı ayrı düzenlemeler yapıp Pagespeed skorumuzu görebiliriz.

Pagespeed Ninja Ayarları

Eklenti şuan çalışıyor. Fakat eklenti içerisinde hangi seçenekleri aktif tutmamız gerektiğini bilemeyebiliriz. Bu yüzden sizin için en doğru eklenti ayarlarını aşağıdaki görselde belirttim.

Pagespeed NiN
Pagespeed Ninja Ayarları

Avoida Landing Page Redirects: sitenizin kaynak dosyaları önce http – https ve mevcut ise https.www urlsine gidecek. Bu yönlendirme işlemleri ağır kaynaklar için oldukça kötü bir durum çünkü ağır kaynaklar yüklenmek üzereyken birde bu yönlendirmeler ile daha da geç çalışıyor. Bu nedenle bu eklenti yönlendirmeyi engelleyerek doğrudan ana urlye erişmesini sağlar. Bu seçenek mutlaka açık olmalı.

Enable Compression: Bu seçenek ile sitenizdeki dosyalar sıkıştırılır. Bu sayede siteniz daha hızlı açılır, bu seçenek açık olmalı.

Leverage Browser Caching: Tarayıcı önbelleği olan bu özellik ile sitenize giren ziyaretçiler, sitenizi tarayıcı önbelleğine alacak ve aynı ziyaretçinin sonraki girişinde önbelleğe alının dosyaları daha hızlı yüklemesine sebep olacak. Kısacası site önceden tarayıcıya indirilecek ve tekrar girişte indirilen kaynak çağrılacak. Bu seçenek açık olmalı.

Minify CSS-HTML-JS: Sitenizdeki CSS, JS ve HTML dosyalarını küçültüp daha hızlı bir site oluşturur. Bu seçenek açık olmalı

Optimize İmages: Resimleri küçülterek optimize etmeye çalışan bir özellik olsa da kullanışsız olduğundan Pagespeed üzerinde skorumu düşürdü. Sizinde kapatmanızı öneririm. Yerine daha iyi eklentiler veya siteler kullanabilirsiniz.(Eklenti önermem)

Makale içerisinde belirttiğim gibi bu ayarlar sonrasında sitenizin temasında bozulmalar olabilir. Bu bozulma ve hatalar genelde dosya sıkıştırmasından meydana gelir. Bu durumda yapmanız gereken şey farklı alternatiflere bakmak olacak

Eklenti Sonrası Pagespeed Hızı

 

Pagespeed Ninja Eklentisi
Pagespeed Ninja Sonuçları

Eğer siteniz İçin en iyi hıza ulaşmasını istiyorsanız tek başına önbellek eklentileri yetersiz gelebilir. Bu durumda Pagespeed sayfasında bulunan hatalara ve çözümlerine göz atmanızı öneririm

Yazar

Eray Bektaş

SeoKoz Kurucu ve İçerik Editörü.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir